Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Morarma

Damarda morarma, çeşitli hastalık veya rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Genellikle dış bölgeden alınan bir darbe sonucu kişinin kol, bacak, boyun veya diğer uzuvlarında oluşan morarmalar şeklinde görülür. Yapılan araştırmalar, bazı morarmaların belirli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıktığını bilimsel olarak kanıtlamıştır. Ancak, damarlardaki morarmalar çoğunlukla alınan darbelerden kaynaklanır. Bu darbelerden dolayı ciddi anlamda morarmanın olduğu bölgelerde ağrı veya şişlikler oluşabilir. Damar bölgesinde oluşan bu morarmalar sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu morarmalara müdahale edilmediği takdirde bölgesel kangrenler veya bölgesel ağrıların yayılmasına neden olabilir.

Bir kısım kişilerde kan verirken veya kan alırken kanın deri altına sızmasından kaynaklı olarak bu ağrı ve morlukların oluştuğu görülmüştür. Bu durumla karşılaşan bir kimse, uygun merhem veya ilaç tedavileriyle rahatsızlık ve morluğun kısa süre içerisinde yok olduğunu görebilir. Kimi hastalarda ise damarlarının renginin mor şekilde olması, kan akışından kaynaklı rahatsızlıklarla anlaşılmaktadır. Bu rahatsızlıklar, çoğunlukla kişilerin damarlarının mor bir görüntü oluşturmasına neden olur. Böylesi bir durum, iç hastalıkların veya damar bölgesinde oluşan tıkanıklıklardan kaynaklı oluşan morarma çeşitleridir.

Damarda Morarma Nedenleri

Damarda morarma çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:
  • Travma veya darbe sonucu oluşan morarmalar
  • Kan alırken veya kan verirken iğnenin damar dışına kan sızdırması
  • Damar tıkanıklıkları
  • Kan hastalıkları
  • Bağ dokusu hastalıkları

Damarda Morarma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şayet bir kimsenin kol, ayak veya bacak bölgesinde morarmalar bulunmakta ise bu durum bir darbeden kaynaklı veya damar tıkanıklığından kaynaklı olabilir. Böylesi bir durumla karşılaşan kişi, konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekimin yapmış olduğu tahliller sonucunda rahatsızlığın temeli teşhis edilir. Şayet kişi darbelerden kaynaklı olarak bölgesel morarma yaşamışsa, bu durumun tedavisi oldukça kolaydır. Çünkü alınacak merhem veya ilaçlar yardımıyla bölgenin kısa süre içerisinde düzeldiği görülmüştür.

Ancak bölgede tıkanıklıklardan kaynaklı damar bölgesinde morarma oluşmuşsa, bu durum tehlike arz eder. Böylesi durumda yapılan kan tahlili ile rahatsızlık teşhis edilir. Böylelikle teşhis ve tedaviye ilişkin olarak ciddi anlamda ilaç ve serum tedavileriyle rahatsızlık giderilir. Böylelikle bölgede oluşan kararma ve morarmaların son bulduğu görülmüş olur. Şayet tedavilere rağmen bölgesel tedavi gerçekleşmemişse, konu uzman hekime bildirilmesi halinde diğer farklı tedavilerle rahatsızlık giderilir.

Önleyici Tedbirler ve Ekstra Bilgiler

Damarda morarma oluşumunu önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:
  • Darbelerden kaçınılmalı ve korunma önlemleri alınmalıdır.
  • Kan alımı veya verme işlemleri sırasında dikkatli olunmalıdır.
  • Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile damar sağlığı korunmalıdır.
  • Düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı gerekiyorsa, doktor önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Damarda morarma, genellikle ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve bu nedenle dikkatle ele alınmalıdır. Erken teşhis ve tedavi, komplikasyonların önlenmesinde büyük önem taşır. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak, bu tür sorunların önüne geçmek için en etkili yollardan biridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Nasıl Geçer?

Morarma Nasıl Geçer?

Göğüste Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi