Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde morarma: çoğu zaman çarpmalardan, yaralanmalardan, düşmelerden, küçük kazalardan, dizdeki zorlanmalardan kaynaklanabilir. Dizde morarma çoğu zaman önemsiz bir durumdur ve basit çarpmalardan kaynaklanabilir. Dizdeki ve vücuttaki morarmalar herhangi bir düşme ya da spor esnasında diz zorlamaları sebebiyle oluşur. Dizde morarma, hasar alan bölgenin cilt altındaki kan damarlarının bozulması, ezilmesi ve cilt altında kanın birikmesi ile oluşur. Özellikle çocuklarda dizde morarma ya da yaralanmalar çokça görülmektedir. Dizde morarma problemi çocuklarda %80 oranında düşerken yere çarpma ve yaralanmalardan kaynaklanır. Düşme sonucu oluşan diz morlukları ciddi bir rahatsızlık belirtisi değildir. Ancak bu durum anne baba tarafından önemsenmeli ve çocuğun doku zedelenmesi yaşamaması için önlemler alınmalıdır. Yetişkinlerde ise dizde ve diz altında oluşan morluklar bir yere çarpma, düşme, darbe, spor veya da kaza sonucunda oluşmamışsa ciddi bir hastalığın belirtisi olarak kendini baş göstermiş olabilir. Bu nedenle dizinde veya vücudunda morluklar oluşan kişinin doktor gözetiminden geçmesinde fayda vardır.

Diz ve diz altında morluk oluşmasının nedenleri: Diz spor esnasında zorlama ile karşılaşırsa darbe veya çarpmalara maruz kalırsa cilt altındaki damarların travma oluşmasına neden olur ve sonucunda içten kanama yapar. Genelde travmaya bağlı olan dizdeki morluklar yaralanma sırasında ciddi boyutlara ulaşmamışsa evde kendinizde müdahale edebilirsiniz. Pansuman dizdeki morarmaya ve kanamaya uygulanır ve bandajla tekrar bir darbeye maruz kalması engellenir. Bu tür morlukların tedavisi kolay ve kendinizin yapabileceği bir tedavidir. Fakat morarmaların iyileşme süresine dikkat edilmelidir. Uzun süre devam eden acısız ve ağrısı olmayan morluklar ciddiye alınmalıdır. Dizdeki ve diz altındaki morarmaların sebebi ekimoz diye adlandırılan bir hastalığın habercisi olabilir. Ekimoz birçok kan hastalığının belirtisi olabilir ve bunlardan en önemlisi lösemi yani kan kanseridir.

Dizde ve diz altında oluşan morluklarda dikkat edilmesi gereken unsurlar
  • Morlukların kendiliğinden oluşması
  • Morlukların yanı sıra diş etinde ve burunda kanama olması
  • Bir anda ne zaman olduğunu bilmediğiniz ağrısız ve acısız morluklar
  • Vücudun birden fazla bölümünde morluk varsa
  • Travmanın şiddetiyle orantısı olmayan morluklar
Bu belirtiler kişide varsa mutlaka doktora başvurup şikâyetlerini dile getirip doktorun isteği dahilindeki gerekli olan kan tahlillerini yaptırmalıdır. Yapılan tahlillerin sonucunda kişinin vücudundaki sebepsiz morlukların neden oluştuğu saptanmalıdır. Morluklara neden olan faktörlerden biri de yaşlılıktır. Vücut yaşlanma aşamasında kan damarlarının hasar görmesini engelleyen dokular zayıflar ve bunun sonucunda vücuda alınan küçük darbeler bile morluklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli kullanılan ilaçlarda vücutta çabuk morarmalara sebep olur. Örneğin egzama, astım ve alerji ilaçları kullanan hastaların kullandıkları ilaçlar dolayısıyla vücut derisi ve kan incelmesi görülür bu da basit kazalarda bile morluklara sebep olabilir. Bir diğer etken ise sık sık ağrı kesici ilaç alan bireylerde daha çabuk morarmalar oluşur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varis Morarma Yapar mı?

Varis Morarma Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?