Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta morarma, aslında birçok zaman kişilerde ayak bölgesinde meydana gelen travmalar nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Fakat bazı insanlarda bu nedenin haricinde birçok farklı duruma bağlı olarak ayakta morarma meydana gelmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda ve aynı zamanda aşırı kilolu insanlarda ortaya çıkan bu problem, son derece ciddi nedenlerden kaynaklanarak karşımıza çıkabilir. İnsanlarda ayak yapısı üzerinde birçok farklı bileşen bulunmaktadır. Özellikle ayaklarda bulunan kan damarları, birçok zaman kanın kemik ya da kas altına sızması durumunda ortaya çıkar. Ayakta morarma, insanlarda ayakların çok farklı yerlerinde ortaya çıkabilir. Bir kişide topuk bölgesinde ortaya çıkan ayak morarması, diğer bir kişide parmakların arkasında ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra ayakta morarma probleminde dikkat edilecek bir diğer etken ise morarmanın her iki ayak üzerinde etkili olup olmadığıdır. Eğer ayaktaki morarma kişilerde her iki ayak üzerinde gerçekleşiyorsa, bu durum oldukça büyük hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Sizlerde ayaklardaki morarma için zaman kaybetmeden doktorunuza giderek bu durumun nedenlerini araştırın. Birçok nedeni olan bu rahatsızlıkta özellikle morarma bölgesi büyümeye başlamışsa kesinlikle zaman kaybetmemelisiniz. Çünkü bu gibi belirtiler direk olarak insanlarda kangren gibi önemli hastalıkların belirtisidir. Aslında insanlarda ve diğer canlılarda ayak bölgeleri, diğer uzuvlara göre çok daha fazla kullanılır. Bu nedenle olası morarmalara karşı ayaklar çok daha yatkındır.

Ayakta morarma çeşitleri

Kontüzyonlar: Genellikle insanlarda herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak oluşan morarma türlerinden biridir. Günlük yaşantımızda sıkça karşılaşığımız bir durum olan ayaklara alınan darbeler, son derece ciddi sonular doğurabilir. Özellikle ayağa alınan darbeler nedeniyle kemik bütünlüğünün bozulması gibi durumlarda yine bu türden morarmalar meydana gelir. Öyle ki günümüzde en çok karşılan ayak morarması türü kontüzyondur.

Hematom: bu tür ayakta morarma çeşitleri, genellikle kan toplanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum yine ayağa alınan darbeler sonrasında bölgeye kirli kanın toplanması durumunda meydana gelmektedir. Genellikle şişme, yırtılma, kanama gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ayakta biriken kan direk olarak deri altında birikmektedir.

Purpura: bu morarma türü, direk olarak ayaklarda bulunan kılcal damarların kendilinden kan sızdırması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Derideki küçük noktalara putpura peteşi adı verilmektedir. Bu durum ayaklarda meydana gelen herhangi bir travma nedeniyle ortaya çıkmamaktadır. Direk olarak kişilerdeki kilolar, kan ve damar hastalıklarıyla ortaya çıkmaktadır.

Ayakta morarma ile görülen belirtileri nelerdir?

Ayakta morarma, direk olarak insanlarda şişme ve morarma belirtisi vermektedir. Bu gibi durumlar genellikle ciddi belirtiler vermese bile aşağıdaki belirtiler görülebilir. Eğer bu belirtiler kişilerde görülüyorsa, genellikle ayakta morarma, çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Eğer sizlerde de ayak morarmasıyla birlikte aşağıdaki belirtiler görülüyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Bilinç değişimleri,
 • Ayaklarda meydana gelen hissizlik ve şekil bozuklukları,
 • Cilt altında iğne ucu gibi noktalar,
 • Boyun tutulması,
 • Nöbetler
 • Sürekli mide bulantısı ve kusma gibi durumlar
Ayakta morarma neden olur?

Yaralanma: Günümüzde özellikle genlerin yaptığı sporlar, düşmeler, ayak bileği kırıkları, ayak burkulmaları gibi durumlarda küçük bile olsa yaralanma durumları meydana gelir. Meydana gelen ayak yaralanmaları günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Hastalıklar: Menenjit, mononükleoz, kızamık, hemofili, lösemi ve bazı organ yetmezlikleri insanlarda ayakta morarma sorununa neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra;
 • C vitamini eksikliği,
 • Böcek ısırıkları,
 • Balık yağı,
 • Aspirin kullanımı,
 • Penisilin kullanımı
 • Bazı kanser türleri bu durumun nedenlerindendir.

Ayakta Morarma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dudak Morarması Nasıl Geçer?

Dudak Morarması Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Eti Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Morarması Belirtileri ve Tedavisi