Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Morarması, boyun bölgesinde meydana gelen ve çarpmalar sonucunda oluşan morarmalarının yaşanmasının yanı sıra boyunda kendiliğinden meydana gelen morarmalar önemli bir problemin nedeni olabilmektedir. Bu sebepten ötürü boyun morarmalarını ciddiye almalıyız. Çünkü bahsetmiş olduğumuz her iki olay için de kanın pıhtılaşması işleminde bir sorun yaşandığının bizlere göstermektedir.

Boyun morarması neden olur?

Boyun ve çevresinde dolaşan, hareket eden kanın hem herhangi bir sebeple meydana gelen morarma ve kanamayı anında kesen hem de normal durumlarda pıhtılaşmanın oluşmasını engelleyen muhteşem sistemlere sahibiz. Sağlıklı bir bireyde bu sistemler normal düzeyde çalışmaktadır. Ancak kemik iliği, damar ya da dalakta oluşan birtakım sorunlar beraberinde bu sistemin bozulmasına ve bireyin vücudunda çok kolay bir şekilde morarmaların oluşmasına neden olmaktadır.

İlk zamanlar mor renkte olan bu lekeler zaman geçtikçe yeşil, sarı ve kahverengi gibi renklere dönüşerek yaklaşık olarak 2-3 hafta arasında tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Boyun morarması hastalık belirtileri nelerdir?

Boyun morarmalarının oluşmasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonel ve yapısal bakımdan bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü sık sık morarmaların oluşması doğaldır. Boyunda meydana gelen morarmalar kanın pıhtılaşması neticesinde oluşabilecek hastalıkların bir belirtisi ya da işareti de olabilmektedir. Bu yüzden boyunda herhangi bir çarpmadan ötürü oluşan boyun morarmalarını hafife almamak gerekir.

Boyun morarması için ne yapmalı

Eğer önemsiz olan birtakım çarpmalar, vurmalar ve darbeler, ufak tefek travmaların yaşanması ya da kendi kendine meydana gelen boyun morarmaları söz konusu ise bir hematoloji uzmanına ya da iç hastalıkları hekimine danışmanızda fayda var.

Boyun morarmalarına karşı alınacak önlemler nelerdir?

Boyunda meydana gelen morarmaları iyileştirmek ve yok etmek adına birtakım önlemler alabiliriz. Bunlardan birkaç şunlardır:

Buz etkisi

Bu boyun morarmaları ve benzeri morarmalarda sıklıkla kullanılan bir yöntem olup etkili bir yöntemdir. Ancak buz tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise buzu bedenimizden 20 dakikadan fazla tutmamamız gerektiğidir. Boyunda meydana gelen morarmaları morarmanın oluştuğu andan itibaren müdahale etmek etkili olacaktır. Böyle durumlarda hemen buzu morarmanın ve şişmenin olduğu yere uygulayarak etkili bir sonuç alabiliriz. Bu sayede hem şişmeyi durdurmuş oluruz hem de morarmanın artmasını engelleriz.

Fırça kullanarak müdahale etmek

Boyun morluklarını yok etmek adına kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise yumuşak diş fırçasıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey diş fırçasını nasıl uygulayacağınızdır. Boyunda morarmanın olduğu yerin iç bölümündün dış bölümüne doğru yavaş bir şekilde ve dairesel hareketler çizerek masaj yapmanız gerekir. Bu yöntem sayesinde kanın dolaşım sistemindeki çalışmasını hızlandırıp iyileşmesini daha kolay ve daha çabuk bir biçimde sağlayacaksınız. Boyunda meydana gelen morluklar yok edilene kadar ara ara bu tekniği kullanabilirsiniz.

Ölü hücreleri kazıma yöntemi

Kazıma metodu biraz acı verici bir yöntem olabilir. Bu yöntemi uygulayabilmek için cildinizi gergin bir halde tutmanız gerekir. Ardından ise bir madeni para yardımıyla paranın kenarıyla hafif bir şekilde morluğun olduğu bölgede bulunan ölü hücreleri kazımanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise kazıma işlemi sırasında morluğun olduğu bölgeye aşırı baskı uygulamamanız gerektiğidir. Bu uygulamayla morluğun yaşandığı bölgedeki ölü hücreleri dağılması ve yok edilmesi sağlanır.

Soğuk kaşık yöntemi

Boyunda meydana gelen morluğun boyutuna göre herhangi bir kaşığı soğutucuya atın. Burada dikkat edilmesi gereken konu kaşığın morluğun büyüklüğüne göre boyutunu iyi seçmektedir. Hemen ardından ise soğutucuda soğuk halde olan kaşığınızı alıp boyunda morarmanın olduğu bölgeye doğru hafif bir basınç ile uygulayınız. Ardından da kaşığı kaldırın. Basıncın etkisi ile morarmanın olduğu bölgedeki kanın pıhtılaşması engellemiş olur. Kaşık ısındığında ise aynı işlemi tekrardan uygulamaya devam edin.

Boyun Morarması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Sonrası Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Sonrası Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmaklarında Morarma Belirtileri ve Tedavisi