Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ayak Burkulmasında Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Burkulmasının Neden Olduğu Morarma

Ayak burkulması, genellikle bilek kısmında şişme ve ağrıya neden olur. Birinci derece burkulmalarda, bu belirtiler hafif seviyede görülür ve bilekteki bağların fazla gerilmesi sonucu oluşur. Bu tür burkulmalarda, ayak üzerine basmak mümkündür. İkinci derece burkulmalar ise orta dereceli burkulmalardır ve bağların fazla gerilmesi veya kısmen yırtılması sonucu meydana gelir. Bu durumda, ayak bileğinde orta dereceli şişme, morluk ve ağrı olabilir. Ayak üzerine basmada zorluk çekilebilir. Üçüncü derece burkulmalar ise ciddi derecede burkulmalardır ve bağların tamamen yırtılması sonucu oluşur. Bu tür burkulmalarda, morarma, şişlik ve ağrı çok ciddi seviyelerdedir ve ayak üzerine basmak neredeyse imkansızdır.

Ayak Burkulmasının Belirtileri

  • Ayakta ağrı
  • Ayakta şişme
  • Ayakta morarma
  • Rahat hareket edememe
  • Ayak üzerine basmakta zorlanma
  • Ayakta burkulma esnasında patlama veya yırtılma sesinin duyulması

Ayak Burkulmasında Morarma Durumunda Ne Yapmalı?

Ayak burkulmasında morarma ve ayağa basmakta zorlanıyorsanız, derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz, ayak burkulması geçmişinizi detaylı bir şekilde öğrenmek isteyecektir. Eğer doktorunuz, morarma, şişlik ve ağrı gözlemledikten sonra durumun ciddi olduğunu düşünüyorsa, sizden röntgen filmi çekmenizi isteyebilir. Genellikle röntgen film şu durumlarda istenir:
  • Ayağınızın üstüne basamıyorsanız
  • Doktorunuz ayağınızda kırık olduğunu düşünüyorsa

Ayak Burkulmasında İlk 48-72 Saatte Yapılması Gerekenler

Korunma
Ayağı tekrar incitmekten korunmalısınız. Bunun için esnek destek, ayak bandı ya da sabitleyici destek kullanabilirsiniz.

Dinlenme
Ayak 2-3 gün dinlendirildikten sonra, kasların güç kaybetmemesi için tekrar eski şekilde hareket ettirilmeye başlanmalıdır.

Buz Tedavisi
Morarmayı ve şişliği azaltmak için yaralanan bölgeye buz torbası veya buzlu havlu uygulanmalıdır. Buzun cilde zarar vermemesi için cilde direkt temas ettirilmemelidir.

Sararak Aynı Pozisyonda Kalmasını Sağlama
Ayak bileğini sargı beziyle sararak sıkılaştırın. Bu, burkulan ayağa iyi bir destek olacak ve çok şişmesini engelleyecektir. Sargı bezi ayağı çok sıkmayacak şekilde bağlanmalı ve gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Kaldırma
Burkulan ayakta şişmeyi kontrol altına almak için ayağı kalp hizasında yüksekte tutmak gerekir. Ayaktaki şişme ininceye kadar destekli olarak ayak yüksekte tutulmalıdır.

Ayak burkulmasında morarma ve şişlik olduğu zaman, sıcak torba veya ısıtıcı kremlerden uzak durulmalıdır. Kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Alkol, ayakta şişmeyi ve o bölgede kanamayı artırır ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır. Masaj yapmak, bölgede kanamayı ve şişliği artırır. Ayrıca, yorucu ve ağır egzersizler yapmak daha fazla zarara sebep olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi